Sliding bearings, self-adjusting ball bearings and bearing units

Grupa łożysk, których wał porusza się po panwi ruchem ślizgowym. Nie mają ruchomych elementów przenoszących obciążenie. Podział: hydrostatyczne wzdłużne, hydrodynamiczne wzdłużne, promieniowe. Ślizgowe stanowią drugą po tocznych najliczniejszą grupę łożysk, są rzadziej stosowane w maszynach niż toczne.
Bieżnia pierścienia zewnętrznego samonastawnego łożyska kulkowego tworzy kulistą powierzchnię o środku wspólnym ze środkiem łożyska. Pierścień wewnętrzny ma dwie bieżnie. Kulki, koszyk i pierścień wewnętrzny mogą się przesuwać, tak aby do pewnego stopnia kompensować niewspółosiowość z pierścieniami zewnętrznymi. Dzięki temu łożysko jest samonastawne i może kompensować nierówności wykończeniowe wałka/obudowy, błędy pasowania łożyska oraz inne przyczyny niewspółosiowości.
Z powodu ograniczonej nośności obciążeń osiowych łożyska nie nadają się do zastosowań, w których wykorzystuje się znaczne obciążenia osiowe.
Zespoły łożyskowe to gotowe do zabudowy elementy stanowiące połączenia łożysk samonastawnych z żeliwnymi oprawami o różnych kształtach. W konstrukcji wewnętrznej wykorzystuje się te same kulki stalowe i elementy ustalające co w seriach 62 i 63. Obie strony pokryte są podwójnym uszczelnieniem z olejoodpornego kauczuku syntetycznego. Dostępne rodzaje: zespoły standardowe, bezobsługowe, z możliwością ponownego smarowania, z osłoną. Posiadamy też oprawy stojące do zabudowy łożysk kulkowych, kulkowych wahliwych lub baryłkowych mocowanych bezpośrednio lub za pomocą tulei wciąganych na wale
Zalety:
- trwałe połączenie
- zespoły łożysk samonastawnych
- duża nośność obciążeń
- lekka, ale wytrzymała obudowa
- możliwość wymiany łożyska