System próżniowy LC 106 + BCA 300; CBL.106/300 IE3 230/400/50
Na zamówienie
Wersje produktu

Opis produktu
Scentralizowany system próżniowy CBL.106/300 (silnik z klasą ochrony IE3)
Uwagi techniczne i zastosowania pomp krzywkowych Rootsa
Pompy krzywkowe Rootsa są urządzeniami, w których dzięki bezdotykowej rotacji dwu wirników (dwu lub trzykrzywkowych) wewnątrz odpowiednio ukształtowanej komory, powietrze jest przepychane od wejścia do wylotu tym samym generując podciśnienie.
Pompy takie pracują zupełnie bez smarowania i nie są dotknięte problemem wycierania się powierzchni. W rzeczywistości nie sprężają one gazu, a jedynie przetaczają go od wlotu do wylotu.
W zastosowaniu próżniowym, pompy Rootsa zawsze powinny być połączone szeregowo z innymi pompami o zwykle niższym przepływie, które określa się mianem pomp podstawowych (pompy olejowe linii “L”). Dzięki temu, cały układ (CBL) może:
- Uzyskać skrajnie niskie wartości ciśnienia (przeważnie 10 razy niższe niż w przypadku zastosowania jedynie pompy podstawowej).
- Skrócić czas opróżniania przestrzeni zamkniętych.
Jako że przepływ pompy podstawowej jest normalnie niższy niż pompy krzywkowej, oczywiste jest, że w przypadku nieodpowiednio rozrzedzonego gazu, pompa wypornościowa może przetoczyć więcej powietrza niż jest w stanie przyjąć pompa podstawowa, co może doprowadzić do jej zniszczenia, ale również przegrzania i zatarcia pompy krzywkowej.
Zapobiec tej sytuacji można na wiele sposobów:
- Wskaźnik podciśnienia
Jest to najprostszy i najtańszy system zarządzający uruchomieniem pompy krzywkowej dopiero po uzyskaniu minimalnego podanego w charakterystyce technicznej ciśnienia w przestrzeni, która ma być opróżniona.
System ten nie pozwala na pełne wykorzystanie zalet wynikające z zastosowania układu pomp krzywkowej i olejowej pompy łopatkowej, ponieważ pompa krzywkowa nie uczestniczy w pierwszym etapie opróżniania.
- Inwerter + przetwornik ciśnienia
Zainstalowany pomiędzy pompą krzywkową a pompą podstawową przetwornik ciśnienia wysyła sygnał do wejścia inwertera zarządzającego prędkością obrotową pompy krzywkowej.
System ten pozwala na skrócenie czasu opróżnienia w porównaniu z systemem wykorzystującym jedynie wskaźnik podciśnienia jako, że pompa krzywkowa uczestniczy również w pierwszym etapie generowania podciśnienia. Praca taka wymaga bardzo precyzyjnej regulacji działania urządzeń.
- Aktywne sterowanie “DVD2”
System ten działa w połączeniu z inwerterem, który steruje pracą pompy krzywkowej i stale dopasowuje prędkość obrotową pompy Rootsa na bieżąco kontrolując równowagę pomiędzy próżnią, a ciśnieniem wylotowym w zależności od gęstości zasysanego powietrza, tak aby utrzymać optymalną wydajność wolumetryczną bez względu na pojemność opróżnianego naczynia.