Energooszczędność w procesach produkcyjnych

W wielu zakładach produkcyjnych, niemal we wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystywane jest sprężone powietrze. Jest to jedno z najdroższych mediów, a dodatkowo niewłaściwie wykorzystywane może stanowić zagrożenie dla operatorów. Zastosowanie odpowiednich narzędzi i zabezpieczeń może przyczynić się do zmniejszenia kosztów, a przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pracy.

W zakładach wykorzystuje się różne rozwiązania w postaci dysz i pistoletów do sprężonego powietrza, ale mimo to w przewadze nadal są otwarte rurki jako aplikacje montowane na stałe w procesach odmuchowych oraz pistolety wyposażone w otwarte rurki.

Specjalizując się w zagadnieniach związanych z tematem dysz, współpracujemy ze światowymi expertami w tej dziedzinie.

W zakresie dysz powietrznych jest to szwedzka firma Silvent. Od ponad 30 lat jest ona liderem w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań takich jak energooszczędne i bezpieczne dysze oraz pistolety powietrzne. Vervo jest jej wieloletnim partnerem i propagatorem rozwiązań zmniejszających zużycie sprężonego powietrza w procesach produkcyjnych.

Wśród narzędzi poprawiających bezpieczeństwo i jakość produktów końcowych przy jednoczesnym zmniejszeniu konsumpcji energii, możemy wyróżnić różne rodzaje dysz.

Dysze płaskie (grzebieniowe) oraz noże powietrzne wykorzystywane są do oczyszczania dużych powierzchni oraz produktów przesuwających się na liniach produkcyjnych, natomiast dysze punktowe, w tym dysze Lavala, przeznaczone są do precyzyjnego odmuchu w różnego typu aplikacjach.

Podstawową korzyścią z zamiany otwartych rurek na energooszczędne dysze bądź bezpieczne pistolety jest redukcja zużycia sprężonego powietrza od 30 do 50% przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu hałasu o ok. 50 %.

Kolejnym liderem światowym w produkcji dysz jest japońska firma Ikeuchi. Specjalizuje się w dostarczaniu na rynek dysz wodnych, wodno-powietrznych oraz atomizerów. Wieloletnie doświadczenie japońskich inżynierów oraz badania prowadzone nad techniką rozpylania i atomizacji doprowadziły do stworzenia wielu dysz, które są w stanie oszczędzać zastosowane medium, np. wodę, chłodziwa lub inne ciecze. Połączenie precyzji wykonania i użycie materiałów takich jak tytan, ceramika, węglik krzemu, stal nierdzewna zapewnia wytrzymałość nawet przy wysokich temperaturach i ciśnieniu.

Dysze do cieczy można rozróżnić ze względu na kształt strumienia:

  • dysze o strumieniu płaskim najczęściej wykorzystywane są do mycia, natryskiwania i chłodzenia
  • dysze pustostożkowe , dzięki nim uzyskujemy bardzo drobną atomizację, przeznaczone są do nawilżania powietrza, chłodzenia i natryskiwania
  • dysze pełnostożkowe mogą być stosowane w procesach natryskiwania w urządzeniach do odsiarczania gazów a także do mycia i chłodzenia
  • dysze punktowe pełnostrumieniowe cechują się prezencyjnym strumieniem o dużej sile natrysku, wykorzystywane są m.in. do mycia wysokociśnieniowego oraz do cięcia.

Dysze dwuczynnikowe (atomizery) – aby uzyskać bardzo drobne i precyzyjne krople cieczy w dyszach dwuczynnikowych mieszana jest ciecz wraz ze sprężonym powietrzem. Dzięki temu możemy uzyskać krople poniżej 10 µ, uzyskując w ten sposób tzw. suchą mgłę.

Nasze doświadczenie i współpraca z najlepszymi dostawcami jest gwarancją usprawnienia Państwa procesów produkcyjnych przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii oraz, w przypadku dysz wodnych, zmniejszeniu zużycia cieczy.